Gelato

Kaynak: Sahrap Soysal Hurriyet Gazetesi

Benim yaşlarımdaki bir İtalyan’a sorsanız “dondurma sever misin” diye, emin olun size hemen geleneksel dondurmalarından, yani gelatodan bahsetmeye başlar. Ben de hazır, bir önceki yazımda İtalyanların vazgeçilmez yemeği pizzadan bahsetmişken, bugün de meşhur dondurmalarından söz edeyim dedim.

Gelatoyu bildiğimiz Amerikan dondurmasından ayıran pek çok özellik vardır aslında. Bunlardan ilki gelatonun diğer dondurmalara göre daha az yağ içermesidir. İtalyanların bu nefis tatlısı, tatlı diyorum, çünkü onlar da gelatoya dondurma demiyorlar, bünyesinde diğer dondurmalara göre daha az hava barındırıyor. Bu da gelatonun raf ömrünü çok kısaltıyor. Tatlının raf ömrünü kısaltan bir başka faktör de katkı maddesi içermiyor olması. Bu sebeplerden ötürü de gelato taze taze yapılıyor ve günlük olarak tüketiliyor.

Gelatonun içindeki meyve, kakao ya da karamel diğer dondurmalardan daha fazla. Bunun için de İtalyanların bu muhteşem lezzeti daha yoğun. İtalyanlar mutfaktaki yaratıcılıklarını burada da konuşturmuşlar ve gelatonun onlarca çeşidini cesurca yapmışlar.

Gelato Çeşitlerimiz